Twój dach (lub inne miejsce na Twojej działce) może pracować dla Ciebie produkując energię elektryczną. Fotowoltaika zapewnia prąd ze słońca, którego, my Polacy, mamy pod dostatkiem! W Polsce panują bardzo korzystne warunki do pracy instalacji fotowoltaicznej, na każdy metr kwadratowy średnio pada 1094 kWh rocznie. Są też miejsca, gdzie nasłonecznienie jest większe – powiat tarnowski ma doskonałe zasoby słoneczne, tutaj na każdy metr kwadratowy pada 1125 kWh rocznie. Czy instalacja fotowoltaiczna w naszym regionie się opłaca?
Na wydajność instalacji fotowoltaicznej ma wpływ szereg czynników:
-
Nasłonecznienie paneli fotowoltaicznych
-
Kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych
-
Kierunek ustawienia istalacji fotowoltaicznej względem południa
-
Temperatura pracy paneli fotowoltaicznych
-
Cień zasłaniający panele fotowoltaiczne w ciągu dnia
-
Brud i kurz na panelach fotowoltaicznych
Ile słońca w powiecie tarnowskim?
Panele fotowoltaiczne działają nie tylko w całkowicie słoneczne i bezchmurne dni. Efektywność instalacji jest większa, gdy padają na nie bezpośrednie promienie słoneczne. W pełnym, jasnym świetle panele słoneczne otrzymują maksymalne poziomy promieniowania. Również w zachmurzone i pochmurne czy nawet deszczowe dni, fotowoltaika nie przestaje działać tylko wykorzystuje promieniowanie rozproszone do produkcji energii. Jeśli pomimo chmur jest wystarczająco dużo światła, panele słoneczne powinny działać z mniej więcej połową swojej pełnej mocy. W gminie Wierzchosławice na każdy płaski metr kwadratowy średnio pada rocznie 1113 kWh, są to doskonałe warunki do produkcji prądu z paneli fotowoltaicznych.
Słońce górowało dziś nad horyzontem przez 12 godzin i 50 minut
Panele na dachu czy na gruncie?
Najlepszym kątem nachylenia paneli w gminie Wierzchosławice jest nachylenie pomiędzy 35 - 38 stopni. Co ciekawe dachy o niższym nachyleniu mają większą sprawność latem, bo słońce jest wyżej na horyzoncie, zimą zaś lepszą sprawność można uzyskać na dachu o wyższym nachyleniu.
Fotowoltaika może również być zamontowana na dedykowanej konstrukcji gruntowej, zaletą takiego rozwiązania jest możliwość ułożenia paneli pod idealnym kierunkiem i kątem względem słońca. Dodatkowo można zastosować moduły bifacjalne, które generują dodatkową energię z promieni odbitych od jasnego podłoża.
Kąt padania promieni słonecznych w gminie Wierzchosławice
W jakim kierunku ustawienić panele fotowoltaiczne?
Panele fotowoltaiczne skierowane na południe są najbardziej optymalnym rozwiązaniem, w tym przypadku wydajność instalacji słonecznej jast najwyższa. Panele skierowane bardziej na wschód i zachód będą miały mniejszą wydajność.
Panele a upały?
Zaskakującym może się wydawać fakt, że wysoka temperatura nie sprzyja efektywnej pracy paneli fotowoltaicznych. Temperatura pracy paneli fotowoltaicznych jest odwrotnie proporcjonalna do sprawności jaką uzyskują. Pod wpływem wysokiej temperatury, krzem w panelach mocno się nagrzewa, co może doprowadzić do spadku napięcia modułów. Szacuje się, że przy wysokich temperaturach powietrza straty z uzysku energetycznego wynoszą od 0,3% do 0,4% na każdy stopień. Przy temperaturze powietrza wynoszącej około 40°C panele mogą nagrzać się do nawet około 70°C, co daje stratę wydajnościową sięgająca nawet 15% mocy modułu. Najlepsze osiągi będą miały instalacje w chłodnych miejscach o wysokim nasłonecznieniu. Wynika to z faktu, że przy dobrym nasłonecznieniu, niższa temperatura wspomaga efektywność pracy fotowoltaiki, a same moduły nie przegrzewają się i pracują stale na tym samym poziomie wydajności energetycznej.
Cień wrogiem fotowoltaiki?
Nawet 3% zacienienie instalacji może spowodować spadek jej mocy o 25%! Decydując się na lokalizację instalacji fotowoltaicznej należy wybrać miejsce jak najmniej zacienione w ciągu doby. Należy zwrócić uwagę na fakt, że jesienią i zimą nisko położone słońce będzie wydłużać cienie. W przypadku braku możliwości uniknięcia zacienienia warto rozważyć zakup optymalizatorów, które zminimalizują efekt chwilowego zacienienia.
Czy brud i kurz zmniejsza wydajność paneli fotowoltaicznych?
Z upływem czasu panele fotowoltaiczne ulegają zabrudzeniom spowodowanym kurzem, spalinami, pyleniem roślin, a także ptasimi odchodami. Deszcz i wiatr zazwyczaj skutecznie usuwa zabrudzenia. Jednak aby uzyskać wysoką wydajność instalacji słonecznej zalecane jest czyszczenie instalacji raz w roku lub gdy sytuacja tego wymaga częściej.
Czy warto inwestować w fotowoltaikę?
W gminie Wierzchosławice fotowoltaika jest opłacalna, przy naprawdę dobrym nasłonecznieniu terenu, wielu dniach z idealnymi warunkami do pracy paneli fotowoltaicznych całe województwo małopolskie jest doskonałym miejscem do produkcji darmowego prądu z instalacji fotowoltaicznej.
Podobna sytuacja jak w gminie Wierzchosławice jest w gminach: Ciężkowice, Gromnik, Lisia Góra, Pleśna, Radłów, Ryglice, Rzepiennik Strzyżewski, Skrzyszów, Tarnów, Tuchów, Wietrzychowice, Wojnicz, Zakliczyn, Żabno, Szerzyny
Moc paneli fotowoltaicznych oraz ceny instalacji słonecznych z montażem można porównać w powyższej porównywarce paneli fotowoltaicznych w gminie Wierzchosławice. Porównywarka po wpisaniu aktualnego zużycia oszacuje przybliżoną moc paneli fotowoltaicznych i obliczy koszt instalacji.